Grote aanslagen in Bagdad
- Bij een aanslag met vijf autobommen in de Iraakse hoofdstad kwamen op 8 december 2009 meer dan 120 mensen om het leven. Overheidsinstellingen waren hierbij het voornaamste doelwit. De aanslag is opgeëist door ‘de Islamitische Staat in Irak’, een aan Al-Qaeda verbonden organisatie.
- Een week eerder werden vier personen vlakbij de als veilig beschouwde Groene Zone gedood door een bomaanslag. Op 7 januari kwamen zeven personen om bij een aanslag in Anbar. Het doelwit van de aanslag, een Iraakse antiterreurcommandant, raakte hierbij zwaar gewond.
- Tegelijkertijd hebben de veiligheidstroepen een aanslag op 12 januari weten te verijdelen.
- Hoewel mensenrechtenorganisatie Iraq Body Count bekend maakte dat het aantal burgerslachtoffers als gevolg van sektarisch geweld in 2009 was afgenomen, blijft Irak volgens de organisatie het gevaarlijkste land ter wereld. De kritiek op minister-president Noeri al-Maliki en de veiligheidstroepen neemt dan ook toe.
- Op 1 februari doodde een vrouwelijke zelfmoordterrorist 40 sjiitische pelgrims in Bagdad.
- Op 15 januari werden 11 Irakezen ter dood veroordeeld voor de aanslagen op de Ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën van 19 augustus 2009. Bij deze aanslagen kwamen bijna 100 mensen om het leven.
- Op 31 december besliste de Amerikaanse federale rechter dat drie medewerkers van het particuliere beveiligingsbedrijf Blackwater, thans actief onder de naam Xe Services, niet strafrechtelijk vervolgd kunnen worden in de Verenigde Staten. Zij werden aangeklaagd in verband met een geweldincident in Irak, dat plaatsvond in 2007 en waarbij minstens 17 Iraakse burgers omkwamen. Volgens de rechter had de openbaar aanklager onterecht gebruik gemaakt van verklaringen die gegeven waren in ruil voor immuniteit. Justitie moet nog beslissen of het de uitspraak zal aanvechten. De Iraakse regering verklaarde de beslissing van de rechter te “betreuren.”
- Wel is de Amerikaanse justitie een onderzoek gestart naar mogelijke omkooppraktijken in deze zaak. Mogelijk zou het toenmalige Blackwater geprobeerd hebben de Iraakse autoriteiten om te kopen, zodat zij de zaak zouden laten rusten. Het zou daarbij gaan om een bedrag van ongeveer een miljoen dollar.
- In een civiele zaak, die tevens in Amerika diende, zijn de nabestaanden van de slachtoffers akkoord gegaan met een schikking met Xe Services. Zij vreesden dat ook deze zaak niet tot een veroordeling zou leiden.
- Begin januari werden twee medewerkers van een dochterorganisatie van Xe Services die in Afghanistan opereerde, in staat van beschuldiging gesteld. Het is voor het eerst dat particuliere beveiligers, gelieerd aan Xe Services, worden aangeklaagd naar aanleiding van hun werkzaamheden in Afghanistan. Eerdere rechtszaken hadden vrijwel uitsluitend betrekking op de acties van het bedrijf in Irak. De twee verdachten zullen in Amerika worden vervolgd voor onder andere de moord op twee Afghanen op 5 mei 2009. De verdachten zelf zeggen te hebben gehandeld uit zelfverdediging. Bij een eventuele veroordeling kunnen beiden de doodstraf opgelegd krijgen.
